CESTRUM PARQUI (Lam.) L’Hér. – kladivník

Syn.: Cestrum campestre Griseb, Cestrum foetidissimum Jacq., Cestrum glaucescens Sendth, Cestrum jamaicense var. parqui Lam., Cestrum poeppigii Schltdl, Cestrum spurium Dunal, Cestrum virgatum Ruiz et Pav.
Česká jména: kladivník jivnatý (Presl 1846)
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Cestrum parqui

Rozšíření: Původem jihoamerický druh – střední Bolívie, Brazílie (Cerrado, Mata Atlântica, Pampa), severní a střední Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay, ostrovy Juana Fernándeze. Byl zavlečen do Španělska (Galicie, Baleáry), na Nový Zéland, do Austrálie (především jihovýchod), USA (Texas, Kalifornie).

Ekologie: Roste v křovinách a suchých lesích, ve vegetační formaci yungas, vystupuje až do výšky 2500 m n. m. Kvete od jara do podzimu.

Popis: Polopadavý keř až 3 m vysoký, koncové větve mírně převislé. Listy jsou střídavé, kopinaté až vejčitě kopinaté, lysé, tmavě zelené až 12 cm dlouhé, při rozemnutí nepříjemně zapáchají. Květy po 2–10 na koncích převislých větví nebo v úžlabí listů, kalich je 4–6 mm dlouhý, koruna je trubkovitá, zelenožlutá, v průměru 15–25 mm velká, korunní cípy 3–6 mm dlouhé, odstálé a zpět ohrnuté. Plody černé vejcovité bobule až 1 cm dlouhé.

Využití: V Chile se používají v lidovém léčitelství listy a kůra, a to především pro snížení horečky, šťáva z listů se používá pro léčení kožních problémů. Bývá také vysazován jako okrasná dřevina pro dlouhou dobu kvetení.

Poznámka: Rostlina je jedovatá pro zvířata i člověka. Plody pojídají ptáci a šíří semena.
Druh se může chovat invazně, v australském státě New South Wales je považován za nebezpečný druh.

Cestrum parqui
Cestrum parqui
Cestrum parqui

Fotografováno dne 14. 2. 2014 (Španělsko, Barcelona).